podsumowanie akcji - włącz książki


Nasze przedszkole wzięło czynny udział w akcji pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „Na Mikołajki Włącz książkę, Włącz czytanie”.

Celem tej akcji było rozwijanie potrzeby systematycznego sięgania do literatury dziecięcej wspólnie z rodzicami, wolontariuszami jak również z nauczycielkami przedszkola. Rozwijanie u przedszkolaków zdolności intelektualnych, poznawanie świata i zdobywanie nowej, nieznanej dzieciom wiedzy, to kolejny postawiony cel akcji.

Poprzez wspólne spotkania z rodzicami dzieci , mogły słuchać, poznawać bajki, bajeczki, historyjki, opowiadania przedstawiane przez mamy, tatusiów, babcie i dziadków jak i uczniów z zaprzyjaźnionego gimnazjum. Przedszkolaki bardzo uważnie słuchały czytanych tekstów książeczek, a następnie poprzez prace plastyczne przelewały na papier swoje wrażenia i doznania, przeżycia i to, co najbardziej utkwiło im w pamięci. Wszystkie panie zachęcały rodziców do wspólnej akcji, aby wdrażały przedszkolaków do poszanowania książek, częstego sięgania po literaturę.

W dniu swoich imienin zagościł w naszym przedszkolu Św. Mikołaj, który również oprócz drobnych upominków dla dzieci, przyniósł dla nich wiele książek, namawiając wszystkich do wspólnego czytania literatury dziecięcej. Pamiętaliśmy o tym, aby raz w tygodniu z zaproszonymi rodzicami czytać na forum całego przedszkola. Dzieci chętnie z domów przynoszą swoje książeczki, aby podzielić się bajeczkami ze swoimi koleżankami i kolegami.

Nauczyciele i rodzice przekazują dzieciom wiedzę poprzez legendy, baśnie, opowiadania, stosując, wybierając książkę, tablet lub laptopy. Dzięki książkom dzieci radzą sobie z trudnymi dla nich sytuacjami , potrafią opanować swoje emocje. Bajki przynoszą przedszkolakom ulgę, pokrzepienie i odprężenie. Dzięki odprężeniu, dzieci lepiej się czują, sprawniej wykonują polecenia, lepiej pracują, weselej się bawią. Dzięki książkom dzieci się relaksują, funkcjonowanie ich znacznie się poprawia. Jeśli stworzymy dziecku odpowiednie warunki i nastrój w którym bardziej przeżywa historię, tym więcej z niej skorzysta.

W ramach akcji zostało przeczytanych kilkanaście książeczek, m.in.:

 • "Basia i dentysta" Zofii Staneckiej
 • „Wigilia małego Kermita”
 • „Magiczne Boże Narodzenie”
 • „Zosia i fiołkowy kapelusz” Edyty Zarębskiej
 • „Antek i stara jabłonka” Edyty Zarębskiej
 • "Miś polarny i tęcza"
 • "Troll i zawody".

Szczegółowe relacje zostały zawarte na naszym profilu na facebook

Nasze przedszkole brało również udział w spotkaniach w bibliotece, na których pani bibliotekarka opowiadała o swojej pracy i literaturze dziecięcej.

W przedszkolu mamy zorganizowane kąciki zainteresowań tematycznych np. kącik małego czytelnika, itp.

Akcję „Cała polska czyta dzieciom” kontynuujemy kolejny rok. (Więcej informacji o przebiegu akcji znajdziecie Państwo z zakładce Projekty - Włącz książkę, Włącz czytanie).

Opracowały: Anna Zbrzeźniak Bożena Wojda


 • Alan pokazuje ilustracje bajki
  alan pokazuje ilustracje bajki
 • Dzień drugi akcji
  dzień drugi akcji
 • Ilustracje do opowiadania
  ilustracje do opowiadania


kliknij po więcej zdjęć z tej galerii!