dzień niepodległości 2013


Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863), zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.
Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.
Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.
W całym kraju organizowane są patriotyczne wiece i pochody, a w kościołach odprawiane msze w intencji ojczyzny. Od upadku komunizmu w 1989, co roku w stolicy dla upamiętnienia święta kilka tysięcy chętnych bierze udział w Biegu Niepodległości.

Dzieci z naszego przedszkola przez ostatni tydzień uczyły się o tym ważnym dla wszystkich Polaków dniu. Przedszkolaki wspólnie ze swoimi paniami zrobiły kotyliony, które zabiorą ze soba do domu. Powstała cała galeria prac związanych z obchodami Dnia Niepodległości. Zapraszamy do oglądania zdjęć.Dzień Niepodległości 2013


  • Flagi grupy niebieskiej
    flagi grupy niebieskiej
  • Gazetka w sali grupy żółtej
    gazetka w sali grupy żółtej
  • Kotylion starszaków
    kotylion starszaków


kliknij po więcej zdjęć z tej galerii!